Ako kúpať novorodeniatko

Mon Nov 01 2021

Po dlhých týždňoch čakania je to tu. Držíte v náručí vaše voňavé krásne bábätko a začínate novú etapu svojho života. Po návrate z pôrodnice môžu mať mnohé mamičky, najmä prvorodičky, zmiešané pocity. Môže sa u nich striedať pocit radosti a šťastia s pocitom strachu a neistoty. Ako to všetko zvládnem? Najväčším strašiakom je, a aj najviac otázok vyvoláva, kúpanie novonarodeného dieťatka. Koľko vody? Ako často? Aká má byť teplota? S čím umývať bábätko? Ak sa to týka aj vás, odpovede nájdete v tomto článku.

V čom kúpať novorodeniatko?

Na trhu je dostať veľa typov vaničiek pre bábätka. Mnohé sú rôzne tvarované, majú anatomické vložky. Na kúpanie novorodenca však úplne stačí klasická detská vanička. Je pre bábätko vhodná nielen svojím tvarom, ale aj veľkosťou. Aj rodič v nej môže pri kúpaní manipulovať s bábätkom bez obmedzení. To sa napríklad nedá pri kúpaní vo vedierku, kde je jemná manipulácia s bábätkom značne obmedzená a vyžaduje veľkú zručnosť a opatrnosť.

Koľko vody máme dať do vaničky, aká má byť jej teplota a koľko stupňov má mať vzduch?

Výška hladiny vody vo vaničke by mala byť zhruba15 cm. Teplota vody by mala byť približne 37 až 38 °C. Na takúto teplotu bolo bábätko zvyknuté v brušku. Teplota vzduchu je ideálna okolo 28 až 30 °C. Keď bude mať bábätko 6 týždňov môžeme začať teplotu vody pomaly a postupne o pár stupňov znižovať.

Novorodeniatko vo vani

Ako dať dieťatko do vaničky?

Pri vkladaní dieťatka do vody ho uchopíme jednou rukou nežne pod hlavičkou (nedržíme za krk) a druhou rukou pod zadočkom. Postupne ho vnárame do vody, najprv zadoček a nožičky, potom bruško a ramienka. Prihovárame sa mu, pohybujeme s ním veľmi jemne a pomaličky. Na prudké pohyby môže dieťatko reagovať plačom a Moorovým reflexom (rozhodením ručičiek). Niektoré detičky sú pri vkladaní do vaničky nervózne a plačlivé. Vtedy pomáha zabaliť dieťatko do obyčajnej bavlnenej plienky a spolu s ňou ho pomaličky ponoriť. Plienku môžeme postupne uvoľňovať.

Ako dlho má trvať kúpanie?

Kúpeľ novorodeniatka má trvať od 3 do 5 minút, neskôr sa môže doba predlžovať.

Kedy kúpať?

Kúpať bábätko je dobré približne v rovnakej dennej dobe. Ideálne je to asi hodinu pred uložením na spánok. Novorodeniatka nekúpeme hladné, ale ani ihneď po najedení. Osvedčilo sa rozmedzie od 30 minút po nadojčení až do 30 minút pred ďalším. Vtedy sú bábätká najpokojnejšie.

Ako často kúpať novorodenca?

Novorodeniatko sa nepotí, ani sa nemá kde zašpiniť. Keďže mu zadoček a genitálie omývame vodou pri každom prebaľovaní ,netreba dieťa kúpať každý deň. Záleží na každom rodičovi, ako sa ku kúpaniu postaví. Niekto kúpe raz do týždňa, ďalší raz za 2 až 3 dni a niektorí si čas s bábätkom vo vode užívajú každý deň.

Novorodeniatko v plachtičke

Treba bábätko mydliť?

Pokožka novorodeniatka je veľmi jemná a citlivá. Preto treba veľmi vyberať, s akými prostriedkami príde do styku. Minimálne mesiac je ideálne umývať deti bez použitia mydla a tekutých šampónov, ktoré odmasťujú pokožku. Ak používať mydlá tak s neutrálnym PH. Prenášané, alebo nedonosené deti naopak používajú medicínske prípravky na olejovej báze.

Ako bábätko poumývať ?

Dieťatko si položíme na jednu ruku, tak aby malo o predlaktie opretú hlavičku. Dlaňou a palcom tej istej ruky si ho pridŕžame jemne a bez tlaku pod pazuškou. Druhou rukou ho omývame vodou. Zameriavame sa na kožné záhyby. Neustále sa mu prihovárame upokojujúcim hlasom a usmievame sa na neho. Ak máme bábätko umyté spredu, opatrne, za použitia oboch rúk, ho pretočíme, opäť si ho prichytíme pod pazuškou a poumývame chrbátik a zadoček. Vytiahneme a zabalíme do pripravenej osušky. Jemne poutierame, zabalíme do plienky a oblečieme. Manipulácia s takým krehkým tvorčekom môže byť pre mnohých stresujúca. S láskou, trpezlivosťou a pokojom to určite zvládnete.

Alexandra Prajová, Plavecká škola Zlatá Rybka

Na našej stránke používame cookies. Vo vode zasa lásku a rešpekt k dieťatku. Používaním webu s tým súhlasíte. Viac info

Rozumiem